Toplu Dosya Uzantısı Değiştirme [Pratik]

Bir klasöründe içindeki çok sayıda dosyanın uzantısını çok pratik bir şekilde değiştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki işlemi uygulamaktır. Bazen işlerimiz içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Eğer bilgimiz yeterli ise her durumun içinden çıkabiliriz, başkalarının saatlerce uğraştığı işleri siz 1 dakikadan daha kısa sürede gerçekleştirin. İş hayatında pratik olmak vakitten kazanmak demektir. Vakit nakittir dememe gerek yok sanırım. Şimdi o süper yöntemi gösterelim.

Diyelim ki aşağıdaki gibi bir klasörümüz var ve içinde 6 adet dosya var ve uzantılar .txt şeklinde;

Evet şimdi bu dosyaların uzantılarını .docx şekline çevirmek istediğimizi varsayıyorum ve yola çıkıyorum. Dünyanın en basit programını yazacağız. Hemen aynı klasör içinde test adıyla yeni bir metin dosyası oluşturun ve içine şunları yazın;

ren *.txt *.docx

Oluşturacağınız dosya aşağıdaki gibi görünecek.

Şimdi bu dosyayı kaydedin ve oluşturduğunuz test.txt dosyasının uzantısının .bat olarak değiştirin, şöyle görünmeli;

Hepsi bu kadar şimdi test.bat isimli dosyayı çalıştırın, ekran görüntünüz aşağı gibi olacak.

Bu yöntem sayesinde klasörün içindeki tüm dosyaların uzantısını topluca değiştirmiş olduk. Toplu halde dosya uzantılarını değiştirmenin en iyi yolu budur. Sadece 6 dosya olması sizi yanıltmasın milyonlarca dosya olsaydı bile yine hepsi değişecekti. Eğer bu yöntemi uygularken sorun yaşarsanız lütfen aşağıdaki yorumlar alanından yorum yaparak sorularınızı bize ulaştırın. Kolay gelsin.

  Epson L365'de Tarama Nasıl Yapılır ? Ayarları İle

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir