Self Servis Benzin İstasyonu Geliyor

Özellikle yabancı filmlerde sıklıkla karşılaştığımız bir manzara vardır, sürücü yakıt istasyonuna girer pompaya yaklaşır ve kendi yakıtını kendisi doldurur. Artık bu manzarayı Türkiye’de de görebilmemiz mümkün çünkü yeni bir uygulamanın çok yakında Türkiye’de yaygınlaşacağı söyleniyor.

Benzin istasyonlarında self servis dönemi yani kendi hizmetini kendin gör dönemi geliyor. Asıl amacın yakıt fiyatlarını düşürmek olduğunu söylesense de bunun pratikte cebimize ne kadar yansıyacağı meçhul. Bir benzin istasyonunda ortalama 4 pompa sorumlusunun çalıştığını düşünelim, günde yüzlerce milyarlık yakıt satılıyor, bu 4 personelin maaşını bu ciroya oranlarsak elde edeceğimiz indirimin kimseyi mutlu edeceğine inanmıyorum.

Self servis benzin istasyonu uygulaması büyük ihtimalle işsizlik sorunlarını beraberinde getirecek. Sırf ucuz yakıt satabilme adı altında uygulanmak istenen bu sistemin tatmin etmeyecek bir indirim getirisine karşın işten çıkarılacak binlerce personelin akıbetini soran yok. Şahsi fikrim yabancı ülkelerdeki gibi başarılı bir çizgi elde edilemeyeceği çünkü dışarıda yakıt zaten ucuz, kıymet verilmeyen şeylerin başına adam da dikmediler. Kaldı ki kimsenin pompadan bidona yakıt doldurup suç işlemek isteyeceği de orada kimsenin aklına gelmiyor.

Söz konusu Türkiye olunca 2 önemli konunun self servis benzin istasyonu uygulamasının önünde büyük engel olacağına inanıyorum. İşten çıkarılacak insanlar ve suç işlenmesi ihtimali . Bunların olmadığı bir Türkiye’de kendi yakıtımızı kendimiz de doldururuz. Ben kendi adıma şunu rahatlıkla söyleyebilirim zaten pahalı yakıt satın almaya mecburuz, hiç bir işe yaramayacak küçük bir indirim için insanların işten çıkarılmasına karşıyım.

Hangi firma self servis uygulaması sunuyor ?

İlk başlayanlardan biri Aytemiz ve indirimler şöyle:
Motorinde litrede 20 Kuruş, benzinde litrede 15 Kuruş avantaj sağlamaktadır. ; https://www.aytemiz.com.tr/faaliyet-alanlari-hizmetler/self-servis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir