Saat Hangi Kola Takılır ? Tarihten Günümüze Gerekçelerle !

Kol Saatlerinin tarihi ile başlayalım. Neden kol saatleri sol kola takıldı ? Kordonu olmayan cep saatleri ilk kez 1800‘lerin sonlarında askerlerin daha iyi organize olabilmeleri için kullanılmaya başladı ve 1900‘lerin başlarında ise yaygın olarak çoğu askerde bulunmaktaydı.

Saatlerin yayınlaşması ile gelişmeleri ve kullanım stilleri de değişikliğe uğradı. Örneğin bir askerin at üstünde iken cebindeki saati çıkarıp saati öğrenmesi veya paylaşması zorluk çıkardığından kordonlu ve kola takılabilecek bir saatin daha kullanışlı olabileceği kanaatine varıldı.

Zamanla kordonlu saatler yayılmaya başladı ve herkes bilekte duran saatleri daha çok benimsedi çünkü daha fazla konfor sağlıyordu. Peki neden herkes saatini takmak için sol bileğini tercih ediyordu ?

Genel tanı, askerlerin genelde sağ eli baskın bireyler olması sebebiyle silah veya kılıç tutarken sağ bileklerini rahatsız edecek herhangi bir şey istememeleri. Bu sebeple genellikle saatler sol bileğe takılıyordu, tabi ki solak askerler ise sağ bileklerine takmayı tercih ediyorlardı.

20.yy’a geldiğimizde de sol bileğin tercih edilmesi devam etti. Geçmişte silah tutan sağ el bu yüzyılda ise kalem tutmaya başlamıştı ve yazı yazarken konfor sağlaması için sağ bileğin boş kalması tercih ediliyordu.

Günümüze kadar gelen bu tercih, saat üreticilerini de etkilemeyi başarmıştı. Üreticiler saatler kolayca ayar yapılabilsin diye kurma düğmelerini hep sağ elin rahatlıkla kullanabileceği sağ tarafa yerleştirdiler. Bu üretim tercihi de sol bileğe takılan saat alışkanlığını daha yaygın hale getirdi. yeni saat alan bireyler kurma ayarlarının sağdan yapıldığını görünce saatleri sol bileğe takmaya başladılar.

İstisnalar da var,

Bazı lüx saat üreticileri golf oyuncuları için özel seriler geliştirmiştir ve kurma kolları saatinde solunda kalmaktadır. Bu, golf oyununun daha konforlu oynanabilmesi için batmayı engellemek amacıyla düşünülmüştür.

  Garanti Ugi Nasıl Alınır ? Nerede Satılır ?

Peki günümüzde hangi bilek ne için tercih ediliyor ? Saat hangi kola takılır ?

Saati Sol Kola Takanlar;

Neden ? Çünkü genellikle sol bilek tercih edilmekte. Özel bir sebebi yok.

Saati Sağ Kola Takanlar;

Genelde bayanlar ve pahalı saatler kullanan erkekler saatlerinin daha çok göz önünde bulunması ve tokalaşırken saatlerinin dikkat çekmesi için saat takmak için sağ bileklerini tercih etmekteler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir