İnternete Bağlı Teknolojik Araçlar

Günümüzde nesnelerin interneti denilen çok sayıda verinin oradan oraya transfer edildiği ve kayıt altında tutulduğu bir dönemin içinde bulunmaktayız. Nesnelerin interneti adı altında neredeyse etrafımızdaki cüm cihazlar bir veri merkezine veri göndermekte ve almaktadır. Bu veriler genellikle istatistik tutmak ve insan hayatını daha güvenli ve konforlu hale getirmek için kullanılır. Şimdi kullanım amaçları ile birlikte internete bağlı teknolojik araçlara örnekler vereceğiz.

1- Yazıcılar ve çok fonskiyonlu fax makinaları

Bu cihazlar kablolu veya kablosuz olarak internete bağlanabilmektedir. Kablosuz modeller evde veya işte kablolarla uğraşmadan cihazı istediğiniz yere yerleştirebilmenizi sağlar. İnternet üzerinden bir ağa bağlanan bu teknolojik cihazlar komut alabilir, tarama yapıp dosya görüntüsünü bilgisayarınıza verebilir, ayarlanabilir ve rahatlıkla çıktı alınabilir.

2 – Otomobiller

Günümüzde özellikle filo diye tabir ettiğimiz iş amaçlı kullanılan otomobiller ve ağır vasıtalar araç takip cihazı denilen teknolojik cihazlar ile donatılmıştır. Aldıkları ve verdikleri veriler ile, internet üzerinden bir otomobili çalıştırabilir, kapatabilir, kilitleyebilir, konumunu öğrenebilir ve istersek hız limiti koyabiliriz. İstatistiksel açıdan ise aracın yakıt tüketimi ve aylık yaptığı yol kayıt altına alınır.

3- Cep Telefonları

Herkesin kullandığı akıllı telefonlar en çok bilinen internete bağlı teknolojik cihazlardır. Bu cihazlar web sayfalarını gezebilir, upload ve download işlemi gerçekleştirebilir ve internet üzerinden haberleşme imkanı sunar.

4- Akıllı Tahtalar

Eğitim sistemimizin geliştiği şu günlerde öğrencilere daha interaktif öğretim sunabilmek amacıyla teknolojik akıllı tahtalar kullanılmaya başlanmıştır. Bu tahtalar aracılığı ile interaktif videolar ve sunumlar yapılabilir.

5- Beyaz Eşyalar

Artık yaşam konforunu arttırmak amacı ile wi-fi üzerinden internete bağlanabilen beyaz eşyalar üretilmektedir. Örneğin eve hiç gitmeden buzdolabının ayarını kontrol edebilmekteyiz. Yine eve gitmeden önce klimayı açıp kapabilir, evin sıcaklığını öğrenebiliriz.

  Sanal Gerçeklik Gözlükleri Artık Gerçek

6- Havalandırma Sistemleri

Özellikle sanayi uygulamalarında uzaktan fabrikaların sıcaklığını ve havadaki toz kirliliğini ölçerek havalandırma sistemlerini açıp kapatabilir, hızını ayarlayabiliriz.

7- Kamera Sistemleri

İnternetin bağlandığı neredeyse ilk cihazlardan olan kameralar sayesinde, evlerimizi ve iş yerlerimizi dünyanın her yerinden izlemek mümkün. Bazı kameralar komut alabilmektedir ve uzaktan kamerayı sağa sola çevirerek istediğimiz yeri izleyebilir ve dinleyebiliriz.

8 – Akıllı Televizyonlar

Evlerin artık vazgeçilmezi olan akıllı televizyonlar sayesinde artık internette dolaşmak ve video izlemek daha rahat bir hale gelmiştir. Bir bilgisayarı bağlayıp video açmak yerine, direkt olarak internete bağlı olan televizyonun arayüzünden istediğimiz işlemi yapabilmekteyiz. Ayrıca kamera sistemine sahip teknolojik televizyonlar sayesinde görüntülü konuşma yapmak da mümkün hale gelmiştir.

9 – Akıllı Ev Yönetim Cihazları

Özellikle lüx evlere yerleştirilen veya sonradan herhangi bir eve yerleştirebilen akıllı ev yönetim cihazları ile, istediğimiz odanın ışıklarını açıp kapatabilir, muslukların açık veya kapalı olduğunu görebilir, gaz dedektörünün gaz sızıntısı tespit edip etmediğini görebilir, kapıları kilitleyebilir veya açabiliriz.

10- Akıllı Perdeler

Akıllı ev cihazlarıyla birlikte veya bağımsız çalışabilen bu sistemler sayesinde istediğimiz odanın perdesini açıp kapatmamız mümkün.

GELEN ARAMALAR:

internete bağlı teknolojik araçlar nasıl çalışır

internete bağlı teknolojik araçların günlük hayattaki kullanımı

internete bağlı teknolojik araçların günlük hayattaki kullanımlarına örnekler

internete bağlı teknolojik araçların günlük hayattaki kullanım alanları

internete bağlı teknolojik araçların günlük hayattaki kullanımı örnekler

internete bağlı teknolojik araçlara örnekler

internete bağlı teknolojik araçların günlük hayatta kullanımları

internete bağlı teknolojik araçların kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir