Elektrikli Kaykay Hoverboard Nedir ve Özellikleri

Hoverboard, kendi kendini dengeleme özelliği sayesinde giderek popülaritesini artıran bir araç, yani Türkçe adıyla elektrikli kaykaylar. Şehir içinde kullanmak için birebir ve kullanımı ise bir o kadar kolay. Bazı ülkelerde ve satış sitelerinde scooter olarak da bilinmekte. Amacınız spor ve aynı zamanda eğlence ise iyi bir alternatif olacağından emin olabilirsiniz. Bozuk yollar ve engebeli araziler kaçınmanız gereken yerlerden. Sizler için şuan en uygun kullanım yeri şehirlerdeki bisiklet yolları olacaktır. İlerleyen zamanlarda trafik yoğunluğundan sizleri kurtarmaya aday bir araç olacağı düşünülüyor. Şuan hali hazırda birçok model üretimi ile hizmet vermektedir. Kendi içerisinde otomatik dengeleme özelliği ile sizlere sadece yön verme komutunu bırakarak pratikliğini gözler önüne seriyor.

İlk Örneği

Elektrikli kaykayların ilk örnekleri teknoloji başkenti sayılan Çin’de olmuştur. Seneler 2015’i gösterdiğinde Amerika’da popülaritesini artırmıştır. Smart C1 modeli ile Türkiye giriş yapmış ve satışına başlanmıştır. Smart C1 modeli şarj edilebilir pille çalışmaktadır. Özellikle genç yaş grubu arasında hızla popüler olan bu araçta düşme tehlikesi olabildiğince az.

Genel Özellikleri Nelerdir?

Hoverboard’ın sahip olduğu enerji bir elektrik motoru ve gövdesinde bulunan batarya ile sağlanıyor. Batarya şarjı ise normal evlerimizdeki elektrik enerjisi ile çok rahat şarj edilebiliyor. Saatte 20 ila 40 km hız yapabilmek mümkün. Bazı modellerde yaklaşık 20 derecelik eğimli yokuşu çıkabilecek kapasite donanım bulunuyor. Sahip olduğu ağırlık 10-20 kg aralığında değişmektedir. Elinizde kumandası ile hakim olabiliyorsunuz ve gitmek istediğiniz yöne eğilmek veya dönmek sizin yol haritanızı çiziyor. Artık üretilen son modellerinde bazı zemin-hız sensörleri bulunmaktadır. Bu sensörler sayesinde bozuk zeminde araç hızını ayarlayabilmektedir. Yük taşıma kapasitesi 100-140 kg aralığında olmakla birlikte bataryası da birkaç saat içerisinde dolabiliyor. Hoverboard ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise; kullanıcıların ister genç ister yaşlı olsun kask, dizlik, bileklik koruyucu kesin surette takmalarıdır.

  USB Klavye Takınca Bilgisayar Kapanıyor

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Bazı modellerde kullanılan kalitesiz ucuz bataryalar ısınma yaparak patlayabiliyor. Kaliteden asla taviz vermeyiniz.
  • 2015 yılında İngiltere elektrik aksamı ve batarya üzerindeki incelemelerin olumsuz olması sonucu 17.000 hoverboarda el koymuştur.
  • Yapılan ilk ölümlü kaza ise Birleşik Arap Emirliklerinde yaşandı. Olay başkent Abu Dabi de 6 yaşındaki bir çocuğun ölümü ile sonuçlandı.
  • İlk kullanımınızda size denge noktasında yardımcı olacak bir kişiye ihtiyaç duyabilirsiniz.
  • Geriye doğru manevra yapmanız durumunda geriye yön değiştirebilmektedir.
  • Fiyatları ise modeline göre değişmekle birlikte ortalama 500 ile 3.500 lira aralığında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir