Çin, Ay’ın Görünmeyen Yüzüne Uzay Aracı Gönderdi

Çin, Ay’ın görünmeyen tarafına uzay aracı gönderen ilk ülke oldu. Bu hafta gerçekleştirdiği başarılı iniş ile daha önce yapılmamış olanı başardılar. Ay’a daha önce de iniş yapıldı fakat Ay’ın dünyadan görünen tarafına inişler yapılmıştı. Görünmeyen taraf ile Dünya arasında iletişim sağlamak zor olduğundan daha önce bu denenmemişti. İşte bu inişi önemli kılan en önemli özelliği bu.

Çin’in tasarladığı, robotik arazi taşıtı olarak hizmet verebilen bu uzay aracı Aralık ayı başlarında fırlatılmış ve bu hafta sorunsuz bir şekilde iniş yapmış. Haberi ilk olarak China Global Television kanalı duyurdu ve gelişme tüm ülkede sevinçle karşınlandı çünkü bu Çin’in gerçekleştirmeyi çok istediği hedeflerinden biriydi.

Başarının altında yatan hazırlık ise şöyle. Çin, görünmeyen tarafta kalacak olan uzay aracı ile radyo frekansları ile haberleşemeyeceğinden Mayıs ayında bu taraf ile Dünya arasında köprü görevi görecek olan Chang’e-4 uzay aracını göndermiş ve yörüngeye oturtmuş. Bu başarı ile birlikte artık Ay hakkında daha fazla bilgi toplanabilecek. Özellikle ilk defa alınacak olan zemin numuneleri ve daha detaylı incelenebilecek kraterler bilim dünyası için şimdiden heyecanla bekleniyor.

Kaynak: https://www.theverge.com/2019/1/2/18165807/china-change-4-mission-lunar-lander-rover-moon-farside
  Bilgisayar Neden Yavaşlar ? KESİN Sebepler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir